Școala de duminică

9

„Hallo“. Acesta este salutul simplu, frumos, de prietenie, pe care vi-l adresăm de aici, din ținuturi nordice, de la 2000 km depărtare de țară. Și cum aici plouă mai mereu și soarele reușeste cu greu să ne zâmbească printre norii grei, reușim să  ne încălzim inimile când ne întâlnim la biserică.

Pentru că ne aflăm într-un spațiu diferit de cel românesc, într-o altă țară diferită cultural, lingvistic și religios, s-a înființat în parohia noastră, Școala de duminică la care participă săptămânal (cu excepția vacanțelor) copiii și tinerii. Lecțiile de cateheză se desfășoară duminica, după Sf. Împărtășanie și au rolul de a păstra și de a transmite copiilor și tinerilor din Hamburg, mesajul evanghelic în duhul ortodox românesc, de a cunoaște tradițiile și obiceiurile românești din toate regiunile țării, de a ne păstra limba și cultura română.

 Ne bucurăm împreună și organizăm serbări minunate de Ziua Națională a României (invitată specială in anul 2017 a fost Monica Pîrlici din Republica Moldova), Ziua Mamei și Femeii Creștine,  Ziua poetului nostru național Mihai Eminescu, Serbare de vară – Curcubeul Notelor Muzicale.

În cadrul acestor serbări, copii și tineri ne întrecem cu măiestrie în interpretarea cântecelor și poeziilor patriotice, a personajelor istorice române (Decebal, Traian, Sf. Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Sf. Constantin Brâncoveanu, Mircea cel Bătrân),  a colindelor, a sorcovei, a cântecelor românești folk,  interpretăm cântece din repertoriul clasic internațional la diferite instrumente muzicale. Sâmbata organizăm atelierele de creație, cursul de pictură și șezătorile cu pitici, unde povestim, confecționăm diferite obiecte romanești în preajma sărbătorilor: mărțișoare, linguri pictate, mucenici, ouă încondeiate, semne de carte, sacoșe brodate cu tricolor, ornamente de brad, felicitări de Crăciun, de Bunavestire sau de Sf. Paști.

La biserica noastră trăim românește și ne bucurăm împreună în port popular românesc. Aici este lacrima rugăciunii de ACASĂ care ne picură în suflete și ne alină dorul de pământul nostru românesc. 

Vă asteptăm dragi copii și tineri, să ne bucurăm împreună la Sf. Liturghie la biserică, la Școala duminicală, la atelierele de creație!

Mămicile organizatoare