Biserica noastră

Biserica actuala a Parohiei Sfantul Ioan Botezatorul din Hamburg a fost construita intre anii 1975-1976 si a apartinut anterior Cultului Nou-Apostolic. Achizitia bisericii s-a facut in baza unui credit bancar, parohia putand plati la acea data doar aproximativ 25% din pretul solicitat si taxele aferente.

Chiar daca din punct de vedere arhitectural, biserica are o forma relativ moderna si care difera de forma constructiva clasica a unei biserici ortodoxe, ansamblul acesteia ofera numeroase avantaje, cum ar fi:

  • dispune de spatiu suficient pentru mai mult de 100 de persoane;
  • are o sala in care copiii prescolari au la dispozitie masute si scaunele astfel incat sa poata desfasura activitati impreuna cu parintii, pe durata Sfintei Liturghii;
  • dispune de o sala unde au loc catehezele pentru copiii de varsta scolara (si nu numai) in fiecare duminica sau ateliere de creatie sambata sau alte zile din cursul saptamanii.

Faptul ca avem o biserica pentru romanii care locuiesc in Hamburg si in imprejurimile orasului este o mare binecuvantare de la Dumnezeu, dar si o raspundere pentru prezent si viitor: in fiecare luna sunt necesare donatii din partea dumneavoastra pentru plata ratelor la banca si a furnizorilor de apa, electricitate si gaz, pentru efectuarea reparatiilor curente, pentru plata asigurarilor, dar si pentru infrumusetarea bisericii.

Printre noi exista nenumarate suflete generoase care prin donatiile lor au facut posibila plata avansului la banca in anul 2013 si care sprijina permanent biserica prin voluntariat sau contributii lunare sau periodice. Datorita lor beneficiem cu totii de un lacas de inchinare unde ne putem boteza copiii in traditia ortodoxa a mosilor si stramosilor nostri si unde putem participa duminicile si de sarbatori la savarsirea Sfintei Liturghii si a celorlalte Sfinte Taine ale Bisericii.

Va indemnam pe fiecare dintre dumneavoastra sa fiti ctitori ai Bisericii Ortodoxe “Sfantul Ioan Botezatorul” din Hamburg prin inscrierea ca si membri ai parohiei noastre. Donatiile in contul bancar al parohiei vor putea fi folosite nemijlocit la plata ratelor, a cheltuielilor curente si la lucrarile de infrumusetare a bisericii.

47222823_2230742040531899_279665111851859968_n